Internauci na rynku pracy

150x110

Z raportu „Diagnoza Społeczna 2013” wynika, że osoby korzystające z Internetu są znacznie bardziej aktywne na rynku pracy niż osoby niebędące on-line. 52 proc. internautów to pracownicy. W grupie off-line to zaledwie 18 proc. Aż 20 proc. internautów podniosło swoje kwalifikacje zawodowe z myślą o zmianie pracy na lepszą, podczas gdy takie działania deklarowało tylko 2 proc. niekorzystających z Internetu.

Wyniki „Diagnozy Społecznej 2013” pokazują także, że wśród aktywnych w sieci jest 6 proc. prywatnych przedsiębiorców. Wśród osób niekorzystających z Internetu przedsiębiorcy stanowią zaledwie 2 proc. Według raportu internauci częściej podejmują działania związane ze swoją sytuacją zawodową i częściej awansują. 

- Osoby aktywne w Internecie podejmują więcej działań związanych ze swoją karierą zawodową. Biegłe poruszanie w sieci zapewnia im łatwiejszy dostęp do ofert pracy, szkoleń i studiów podyplomowych. Mogą wyszukiwać oferty kursów stacjonarnych, a także korzystać z e-learningu – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. 

W Internecie można znaleźć różne szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Dla pracowników, którzy na co dzień korzystają z Internetu, dobrym rozwiązaniem są szkolenia w sieci, czyli e-learning. To wysoce efektywna forma edukacji, umożliwiająca szybkie przyswajanie nowych informacji, które od razu można stosować w codziennej pracy. Duży wybór szkoleń e-learning można znaleźć na portalu szkoleniowym Akademii PARP – mówi Aneta Grzyb-Hejduk. 

Uczestnicy Akademii PARP mogą zdobyć nowe umiejętności w bezpłatnych szkoleniach e-learning, jak „Umiejętności osobiste” i „Planowanie własnej kariery zawodowej”. Szkolenia te pomogą przygotować się do zmiany pracy, awansu lub decyzji o założeniu własnej firmy. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i realizować wytyczone cele. Znajdą wiedzę o motywacji do przeprowadzenia i wdrożenia zmian w życiu zawodowym i osobistym, a takiej mobilizacji czasem brakuje. 

Kształcenie przez Internet jest skutecznym sposobem zdobywania wiedzy i umiejętności. Uczestnik może przechodzić szkolenie wiele razy, powracać do trudniejszych fragmentów szkolenia. W szkoleniach e-learning nauka oparta jest na uczestniku, który jest niezależny w doborze treści i sposobu uczenia się. Jednak w Akademii PARP uczestnik nie jest pozostawiony sam sobie. W przypadku problemów może skontaktować się z opiekunem szkolenia lub napisać do eksperta z pytaniem merytorycznym. Uczestnicy mogą współpracować w społecznościach szkoleniowych, a także wymieniać się doświadczeniami na forach i czatach. 

Ze szkoleń e-learning Akademii PARP mogą korzystać pracownicy mikro, małych i średnich firm. - To dobra alternatywa dla pracowników, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Akademia PARP od lat prowadzi szkolenia przygotowane przez ekspertów dla polskich przedsiębiorców i pracowników firm sektora MŚP. Z takiej możliwości nauki skorzystało już ponad 170 tys. uczestników – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP. 

Akademia PARP to portal edukacyjny dający nieograniczony dostęp do wiedzy biznesowej. 37 szkoleń e-learning i 3 szkolenia m-learning są dostępne na www.akademiaparp.gov.pl. Przedsiębiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.